Co, znowu?
Co, znowu?
RYS. JACEK FRANKOWSKI
EWA BOŃCZAK -KUCHARCZYK
Podwyżkę trzeba zapowiedzieć odpowiednio wcześnie, przedstawić jej kalkulację i uzasadnić.
Na podwyższanie opłat za używanie lokali w spółdzielniach mieszkaniowych wpływ mają trzy ustawy: z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2001 r. nr 4, poz. 27 ze zm.; dalej: usm); z 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (tekst jedn. Dz. U. z 1995 r. nr 54, poz. 288 ze zm.; dalej: ps); z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 71, poz. 733; dalej: uo). Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 1 uo przez lokatora należy rozumieć "najemcę lokalu lub osobę używającą lokalu na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności", przy czym definicja ta dotyczy tylko lokali służących do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych (art. 2 ust. 1 pkt 4 uo). Lokatorami nie są więc osoby używające lokali o innych funkcjach.
Przepisy uo nie będą też miały zastosowania do właścicieli lokali - mieszkalnych i niemieszkalnych, bez względu na to, czy są oni czy nie członkami spółdzielni, ale i tak obejmą większość mieszkańców zasobów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta