Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak mogło do tego dojść?

19 sierpnia 2002 | Prawo | ER
źródło: Nieznane

Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym

Jak mogło do tego dojść?

RYS. JACEK FRANKOWSKI

EUGENIUSZ RUŚKOWSKI

Choć "wszystkie" uczelnie "na równych prawach" mogą tworzyć ośrodki zamiejscowe, w rzeczywistości dano to prawo tylko uczelniom państwowym.

27 lipca 2002 r. Sejm uchwalił zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym i o wyższych szkołach zawodowych. Od początku prac legislacyjnych uczelnie niepaństwowe były im przeciwne. Ich uchwalenie wywołało ostry protest Konferencji Rektorów Uczelni Niepaństwowych, która zwróciła się do prezydenta RP, by skorzystał z prawa weta.

Najistotniejsze rozwiązania

Nowela wprowadza liczne zmiany kosmetyczno-porządkujące, lecz prawdziwe znaczenie dla dalszego funkcjonowania szkolnictwa wyższego w Polsce mają:

  • możliwości tworzenia przez uczelnie, których jednostki podstawowe posiadają prawo do nadawania stopnia naukowego doktora, zamiejscowych ośrodków dydaktycznych z prawem do prowadzenia studiów licencjackich na zasadach określonych w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej i sportu. Z projektu tego rozporządzenia wynika, że chodzi tu o wymóg zatrudnienia dwóch samodzielnych pracowników nauki i trzech doktorów,

  • zobowiązanie wyższych
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2700

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament