Żeby nie trysnęły odsetki
Żeby nie trysnęły odsetki
RAFAŁ ROMAŃSKI
Zdawałoby się, że państwo powinno popierać przedsiębiorców angażujących ogromne fundusze w prace badawcze i poszukiwania złóż gazu ziemnego. Praktyka organów skarbowych sugeruje coś zgoła odmiennego.
Aby wygenerować przychody ze sprzedaży wydobytych kopalin, firmy muszą zainwestować pokaźne środki na ich poszukiwanie. Kupują usługi geologiczne od podwykonawców, materiały oraz instalacje do przeprowadzania badań, odwiertów, wydobycia itp. Sam koszt wykonania jednego odwiertu głębinowego to ok. 3 mln USD. W konsekwencji firmy te wykazują znaczne kwoty VAT naliczonego, który często wydatnie obciąża koszty ich działalności, gdyż nie może być efektywnie odzyskany. Co do zasady, VAT powinien być neutralny w procesie produkcji i obciążać dopiero ostatecznego odbiorcę (w tym wypadku odbiorcę gazu czy ropy), w praktyce nie zawsze tak jest. VAT można bowiem odzyskać albo przez odliczenie go od podatku należnego, albo przez uzyskanie tzw. zwrotu bezpośredniego z urzędu skarbowego. Firmy poszukujące złóż często nie mają dostatecznie dużego podatku należnego, aby efektywnie zneutralizować kumulowany podatek naliczony.
Ustawodawca, rozumiejąc ten problem, ułatwił uzyskanie tzw. zwrotów bezpośrednich. Mechanizm taki przewidują przepisy § 11-14...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta