Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie promujemy filmów polskich za granicą

19 sierpnia 2002 | Publicystyka, Opinie | JP

Po likwidacji Komitetu Kinematografii

Nie promujemy filmów polskich za granicą

JERZY PŁAŻEWSKI

Na największym festiwalu filmowym w Cannes reprezentujący kino polskie "Pianista" Romana Polańskiego zdobył pierwszą nagrodę. Przyszła w samą porę. Przysłuży się nie tylko temu wybitnemu filmowi, ale przypomni światu o filmowcach polskich w ogóle. Przez ostatnich lat dwanaście prawie przestali się pojawiać w wielkich konkursach międzynarodowych.

Gdy kinematografia polska dwukrotnie przebiła się do światowej czołówki, to oczywiście za sprawą talentu Wajdy, Kieślowskiego, Zanussiego i innych. Ale gdzie chodzi o wielkie pieniądze, naiwnie jest sądzić, że talent zawsze się przebije. Potężny show-biznes ma tysiąc sprawdzonych sposobów, jak własny kicz wypromować na sensację sezonu, a wielki film z małego kraju przemilczeć i utracić.

Jakimi formami promocji mogą dysponować te małe kraje? Reklamą: uporczywą, długotrwałą. Ale ona kosztuje potwornie. Ogłoszenie w branżowej "Variety" kosztuje tyle samo producenta hollywoodzkiego, co i warszawskiego. Ale Hollywood ma z czego płacić. W budżecie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2700

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament