Drenowanie kieszeni podatników
Rozmowy z prof. Tadeuszem Zielińskim, rzecznikiem praw obywatelskich
Drenowanie kieszeni podatników
Nieoczekiwanie najgorętszym tematem stały się podatki. Postuluje się powstanie ruchu obrony podatników jako swoistej formy samoobrony obywateli przed nadmiernym fiskalizmem państwa i brakiem stabilności przepisów podatkowych, zmienianych z roku na rok w zależności od aktualnych potrzeb budżetu. Mówi się, że dotychczas nikt nie zajmował się tym na serio.
Też uważam za potrzebne wszelkiego rodzaju organizacje, które powstają w celu obrony interesów określonych grup obywateli. Gotów jestem z nimi współpracować. Nieprawdą jest jednak, że dotychczas nikt nie zajmował się sprawami podatkowymi. Wystarczy przypomnieć liczne i skuteczne wnioski rzecznika do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności poszczególnych uregulowań podatkowych z zasadami państwa prawnego. Oto, co zaskarżałem: "zamrożenie" progów podatkowych na 1993 r. , zwiększające się obciążenia podatkowe przeciętnie zarabiającego obywatela; nierówności podatkowe dotyczące samotnie wychowujących dzieci; cofnięcie odliczeń od podstawy opodatkowania kosztów nabytych obligacji państwowych; niektóre rozwiązania dotyczące obciążeń tzw. popiwkiem; przymusowe ryczałty podatkowe; przymusowy obrót gotówkowy i wiele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta