Trzystu z "Bobrka"
Trzystu z "Bobrka"
Jacek Cieszewski
"Z dniem 01 marca 1995 rozwiązujemy z obywatelem/ ką umowę o pracę za uprzednim wypowiedzeniem od dnia 01 grudnia 1994. Przyczyną wypowiedzenia są zmiany organizacyjne. .. ".
-- Zostałem wywołany przez kierownika zmiany, że mam pójść do kadr. Kiedy odbierałem swoje, był tam przygotowany już cały stół zwolnień -- mówi Franciszek Golański, który przepracował w Hucie Bobrek dwadzieścia lat. Czy urzędnik, który mu to pismo wręczał, powiedział chociaż słowo, że przykro mu albo próbował pocieszyć? Golański powoli potrząsa głową. -- Nie. Powiedział tylko: proszę to przeczytać, a tu podpisać. I tyle.
Takich samych zwolnień wręczono tego dnia w "Bobrku" 340. Wszystkim, którzy pracują w stalowni -- walcowni. Pod każdym widnieje podpis magistra Józefa Tobóra, który nie jest dyrektorem, ale syndykiem masy upadłości. -- Bezpośrednią przyczyną upadku huty było zadłużenie wynoszące ponad 850 miliardów, podczas gdy wartość księgowa całego jej majątku, praktycznie niesprzedawalnego, bo huta ma już 138 lat i niektóre jej technologie są jeszcze sprzed pierwszej wojny światowej, wynosi 500 miliardów. Te 850 miliardów to przede wszystkim kary ekologiczne i nie spłacony ZUS. Zaczęły się blokować konta, stracono płynność finansową,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta