Pojęcie "sprzedaż opodatkowana" a prawo do potrącenia podatku naliczonego
Pojęcie "sprzedaż opodatkowana" a prawo do potrącenia podatku naliczonego
Marek Metrycki
Określenie zakresu pojęć "sprzedaż opodatkowana" i "sprzedaż zwolniona" używanych w ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. nr 11, poz. 50) ma dla podatników duże znaczenie praktyczne. Związane jest to z mechanizmem rozliczania podatku: podatnik może potrącić swój podatek należny tylko o kwotę podatku naliczonego, związanego ze sprzedażą opodatkowaną (nie zwolnioną od podatku) . Wspomniane terminy nie są zdefiniowane w ustawie, dlatego wyznaczenie ich zakresu przedmiotowego jest kwestią interpretacji.
Na podstawie przepisów o VAT należy rozróżnić dwie podstawowe kategorie czynności: opodatkowane i nie podlegające opodatkowaniu. Te drugie wymienione są expressis verbis w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, według którego przepisów ustawy nie stosuje się do:
1) sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części,
2) działalności w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie,
3) czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.
Nie jest to wyliczenie wszystkich czynności nie podlegających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta