Interwencjonizm -- tak, ale w zgodzie z rynkiem
W polskim rolnictwie musi nastąpić zmiana struktury agrarnej i wzrosnąć wydajność pracy
Interwencjonizm -- tak, ale w zgodzie z rynkiem
Po czteroletnim pobycie w Polsce Leo Braakenburg, radca rolny ambasady Holandii w Polsce rozpocznie wkrótce działalność w Dyrektoriacie Generalnym Unii Europejskiej w Brukseli. Nie ukrywa, że w Brukseli jego wiedza o tak newralgicznym temacie, jakim jest polskie rolnictwo z pewnością będzie wykorzystywana.
W czasie swojego pobytu w Polsce Leo Braakenburg poznał atuty i słabości polskiego rolnictwa. Wie, jakie powinny zajść w nim zmiany, aby bez przeszkód mogło być włączone do Unii Europejskiej.
-- Diagnoza -- mówi -- jest jasna: w polskim rolnictwie musi nastąpić zmiana struktury agrarnej i musi wzrosnąć wydajność pracy. Przez poprzednie 40 lat ze względów politycznych nie dopuszczano do rozwoju dużych gospodarstw rodzinnych i struktura rolnictwa jest obecnie w Polsce taka, jak w krajach Wspólnoty 40 lat temu.
Nadal jednak -- zdaniem Braakenburga -- nie mamy koncepcji perspektywicznej polityki rolnej. Dodatkową trudnością jest to, że politykę tę trzeba będzie realizować w cięższych niż na Zachodzie warunkach. W krajach Unii Europejskiej restrukturyzacja rolnictwa odbywała się w okresie prosperity gospodarczej i wzrastającym zatrudnieniu w przemyśle, co ludziom odchodzącym z gospodarstw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta