Środki dyscyplinarne w wojsku
Kamienie milowe
Środki dyscyplinarne w wojsku
Marek Antoni Nowicki
Wewnętrzne przepisy każdego państwa decydują o zastosowaniu środków dyscyplinarnych w armii
Pięciu Holendrów: Engel, van der Wiel, de Wit, Dona i Schul odbywało w latach 1970--71 służbę wojskową. Stosowano wobec nich różnego rodzaju sankcje dyscyplinarne. Engela i van der Wiela oskarżono o opuszczenie koszar bez zezwolenia, tego drugiego ponadto o nieostrożną jazdę i odmowę wykonania rozkazów. Dona i Schul zostali ukarani za opublikowanie w pismie wydawanym przez Stowarzyszenie Żołnierzy Poborowych (VVDM) artykułu z zamiarem osłabienia dyscypliny wojskowej.
De Wita, Donę i Schula umieszczono w jednostce dyscyplinarnej. Engela i van der Wiela ukarano "łagodnym i zaostrzonym aresztem", a ponieważ ten pierwszy odmówił poddania się jej, więc nałożono na niego tymczasowo "ścisły areszt".
Wszyscy odwołali się do oficera, a następnie Najwyższego Sądu Wojskowego, który w zasadzie potwierdził zakwestionowane decyzje, łagodząc jedynie de Witowi karę do 12 dni zaostrzonego aresztu i skracając Schulowi okres pobytu w jednostce dyscyplinarnej z czterech do trzech miesięcy. W okresie rozpatrywania odwołań Dona i Schul byli przetrzymywani przez miesiąc w tymczasowym areszcie zaostrzonym. Kary, które im wymierzono, odbyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta