Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Środki dyscyplinarne w wojsku

13 stycznia 1995 | Prawo | MA

Kamienie milowe

Środki dyscyplinarne w wojsku

Marek Antoni Nowicki

Wewnętrzne przepisy każdego państwa decydują o zastosowaniu środków dyscyplinarnych w armii

Pięciu Holendrów: Engel, van der Wiel, de Wit, Dona i Schul odbywało w latach 1970--71 służbę wojskową. Stosowano wobec nich różnego rodzaju sankcje dyscyplinarne. Engela i van der Wiela oskarżono o opuszczenie koszar bez zezwolenia, tego drugiego ponadto o nieostrożną jazdę i odmowę wykonania rozkazów. Dona i Schul zostali ukarani za opublikowanie w pismie wydawanym przez Stowarzyszenie Żołnierzy Poborowych (VVDM) artykułu z zamiarem osłabienia dyscypliny wojskowej.

De Wita, Donę i Schula umieszczono w jednostce dyscyplinarnej. Engela i van der Wiela ukarano "łagodnym i zaostrzonym aresztem", a ponieważ ten pierwszy odmówił poddania się jej, więc nałożono na niego tymczasowo "ścisły areszt".

Wszyscy odwołali się do oficera, a następnie Najwyższego Sądu Wojskowego, który w zasadzie potwierdził zakwestionowane decyzje, łagodząc jedynie de Witowi karę do 12 dni zaostrzonego aresztu i skracając Schulowi okres pobytu w jednostce dyscyplinarnej z czterech do trzech miesięcy. W okresie rozpatrywania odwołań Dona i Schul byli przetrzymywani przez miesiąc w tymczasowym areszcie zaostrzonym. Kary, które im wymierzono, odbyli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 375

Spis treści
Zamów abonament