Gospodarka spółdzielni
Gospodarka spółdzielni
Krzysztof Pietrzykowski
Podstawowym celem ustawy z 7 lipca 1994 r. zmieniającej prawo spółdzielcze (Dz. U. nr 90, poz. 419) było dostosowanie podstaw prawnych działalności spółdzielni do nowych warunków społeczno-ekonomicznych, zwłaszcza do reguł gospodarki rynkowej. Nie może w tej sytuacji dziwić, że największym zmianom w prawie spółdzielczym uległy przepisy o gospodarce spółdzielni.
Dział VII w Tytule I prawa spółdzielczego w pierwotnej postaci składał się z 24 artykułów, po niedawnej zaś nowelizacji zawiera ich 11 (nie licząc pomyłkowo nie uchylonego art. 83, którego przepisy stały się całkowicie nieaktualne) . Zmiany polegały wszakże nie tylko na skreśleniu licznych przepisów nie mających w istocie treści normatywnej, pochodzących z okresu gospodarki nakazowo-rozdzielczej albo regulujących zagadnienia należące do materii innych ustaw. Nie został znowelizowany tylko jeden artykuł (68) . Innym z reguły nadano nową treść. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza regulacje w zakresie nadwyżki bilansowej i jej podziału oraz funduszy spółdzielni.
Zmiana w art. 67 polega w istocie na skreśleniu zdania drugiego, zgodnie z którym działalność gospodarcza spółdzielni była finansowana ze środków własnych, które mogły być uzupełniane kredytami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta