Kto rządzi ten płaci
- Komentarz: Podatki na podwyżki Kto rządzi ten płaci
Przedsiębiorstwa państwowe nadal płacą pracownikom przeciętnie wyższe wynagrodzenia niż firmy prywatne, mimo że ich kondycja finansowa zazwyczaj jest gorsza. W pierwszym półroczu 2002 r. w prywatnym sektorze zarabiało się średnio 85 proc. tego co w publicznym. Doświadczenie pokazuje, że polityka płacowa firm prywatnych i państwowych zależy od charakteru rządu - prawicowy sprzyja podwyżkom w prywatnym sektorze gospodarki, lewicowy natomiast w państwowym.
Statystyka pokazuje, że im większa jest troska władzy o państwową część gospodarki - np. darowanie długów, dotacje, programy pomocy przedsiębiorstwom itp. - tym chętnej firmy tego sektora zaczynają swoją naprawę od podwyżek płac. Tak było podczas lewicowych rządów w latach 1994-1997 i wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie też teraz. Od początku tego roku płace w państwowej gospodarce znów zaczęły rosnąć szybciej niż w prywatnych. W tych ostatnich zarobki pracowników rosły natomiast szybciej niż w państwowych za prawicowego rządu AWS.
- Przedsiębiorstwa, które są w trudnej sytuacji i wiedzą, że państwo nie pozwoli im upaść, przeznaczają pieniądze z amortyzacji na środki obrotowe, a właściwie na płace. Jest to przejadanie przyszłości,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta