Lista dłużników coraz dłuższa
Opłaty za powietrze i wodę
Lista dłużników coraz dłuższa
- Za co są opłaty
- Przyczyny nieuiszczania opłat
Gminom, na których terenie znajdują się duże zakłady przemysłowe zanieczyszczające środowisko łatwiej jest budować wodociągi, oczyszczalnie czy utrzymywać parki. Wpływy z tytułu odprowadzanych przez firmy opłat za korzystanie ze środowiska rozdysponowywane są w zależności od lokalizacji elektrowni czy cegielni.
Zanieczyszczenie wód i powietrza, odprowadzanie ścieków czy korzystanie z wody kosztuje. Co kwartał na rachunek urzędu marszałkowskiego trafiają wpłaty przedsiębiorstw, które zgodnie z przepisami ustawy - Prawo o ochronie środowiska są zobowiązane do ich uiszczania. W całym 2001 r. na konta 16 marszałków wpłynęło ponad 1,3 mld zł, a do połowy 2002 r. - niemal 900 mln zł. Najwięcej pieniędzy otrzymują gminy i powiaty, na których terenie znajdują się elektrownie, zakłady komunalne (wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownie), przemysłu chemicznego oraz przetwórstwa rolno-spożywczego. Z kwartału na kwartał rośnie jednak liczba dłużników - podmiotów, których nie stać na odprowadzanie opłat. Takich firm jest obecnie ponad 7 tys., a ich zadłużenie sięga co najmniej kilkuset milionów złotych.
Na konkretne
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta