Vademecum Rzeczpospolitej: Korygowanie dokumentów ubezpieczeniowych: Pytania i odpowiedzi
Jaka jest różnica między zmianą a korektą danych w dokumentach zgłoszeniowych?
- Płatnik składek musi złożyć zmianę danych wtedy, gdy pewne dane uległy zmianie w stosunku do tych wykazanych we wcześniejszych dokumentach zgłoszeniowych. Korektę zaś robi się, aby poprawić błąd popełniony w poprzednich dokumentach.
Korekta danych zmienia dane wstecz, a więc od daty wynikającej z poprzedniego dokumentu zgłoszeniowego, natomiast zmiana danych - na bieżąco, tj. od dnia złożenia dokumentu w trybie zmiany.
Przykład: gdy ubezpieczony zmienia adres zamieszkania, jego płatnik zgłasza zmianę poprzez złożenie dokumentu: ZUS ZUA - w sytuacji gdy osobę tę zgłoszono do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego lub tylko do ubezpieczeń społecznych, lub ZUS ZZA - gdy osoba ta została zgłoszona wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego. Zgłoszenie to powinno być złożone w trybie zmiany danych, tzn. w bloku I "Dane organizacyjne" w polu 03 formularza ZUS ZUA i w polu 02 druku ZUS ZZA należy wpisać cyfrę "1". Wszystkie pozostałe bloki i pola trzeba wypełnić poprawnymi i aktualnymi danymi ubezpieczonego.
Do czasu złożenia dokumentu zgłoszeniowego w trybie zmiany danych na koncie ubezpieczonego widnieje dotychczasowy adres, a od daty złożenia zmiany - aktualny.
Gdy płatnik zrobił błąd w zgłoszeniu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta