Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kara nie jest celem

23 października 2002 | Publicystyka, Opinie | JB

Nie ma wątpliwości co do negatywnych konsekwencji ekranowej przemocy

Kara nie jest celem

Prawo karania nadawców za naruszanie przepisów dotyczących ochrony nieletnich widzów budzi największe bodaj emocje spośród uprawnień przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Z jednej strony - m.in. w parlamencie - słyszę krytykę, którą można streścić słowami: kar jest za mało i są zbyt niskie. Z drugiej - przede wszystkim od nadawców - płyną skargi, że kary są nieuzasadnione, w dodatku zbyt wysokie, a kryteria ich nakładania niezrozumiałe.

Pojawia się też opinia, że polskie przepisy są wyjątkowo niejednoznaczne, podczas gdy w innych krajach nie pozostawiają pola do swobodnej interpretacji. Nadmierna uznaniowość to kolejny zarzut, który ostatnio zyskał wsparcie w wyroku Sądu Gospodarczego w Warszawie, uchylającym decyzję o ukaraniu jednego z nadawców.

W Polsce jak w Europie

Zacznijmy od sprawy ostatniej, świadczy ona bowiem o niekonsekwencji i dowolności ocen, jednak nie KRRiTV, ale sądu. Ten sam film, wyemitowany o tej samej porze w dwóch różnych stacjach telewizyjnych, taka sama kara za naruszenie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji. Obaj nadawcy odwołują się do sądu. Wyrok [tego samego sądu - ale inny skład -red.] w każdym przypadku inny: jeden nadawca ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2756

Spis treści
Zamów abonament