Rozliczanie trudnej przeszłości
Rozliczanie trudnej przeszłości
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpatrzy dziś pierwszą skargę obywatela Polski w sprawie mienia zabużańskiego
FOT. (C) AP
JAKUB WOŁĄSIEWICZ
Dzisiaj Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpatrzy pierwszą sprawę zabużańską. O roszczeniach tej grupy obywateli pisaliśmy wielokrotnie. Niżej prezentujemy stanowisko rządu w tej sprawie.
Analiza istoty uprawnień zabużańskich staje się obecnie kwestią, przed którą staje rząd, krajowy wymiar sprawiedliwości oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Stopień komplikacji, emocje społeczne i oczekiwania tysięcy ludzi powodują, że nie sposób uciec od tego problemu, a tym bardziej go zlekceważyć.
Próbując rozwikłać istotę uprawnień zabużańskich, nie można interpretować ich według obecnych kryteriów i zasad prawnych, albowiem problem sięga kilkadziesiąt lat wstecz, czasów wojny i ładu powojennego. Niezależnie od naszych współczesnych poglądów opartych na zasadach suwerenności państw, demokracji czy nadrzędności prawa analizę problemu musimy rozpocząć od czasów, w których zasady te nie dominowały ani w polityce międzynarodowej, ani tym bardziej sytuacji wewnętrznej w Polsce.
Teheran i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta