Problem, także naukowy, ulicznego korka
Problem, także naukowy, ulicznego korka
Korki w miastach stały się popularnym tematem badań.
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Parkomaty, mandaty i blokady stosowane w Polsce, aby ograniczyć ruch aut w centrach miast, nie są zbyt wyrafinowanymi środkami w porównaniu z tymi, jakie próbuje się stosować w świecie. Skutki są jednak podobne. Do korzystania z samochodów trudno zniechęcić. Jedni starają się przechytrzyć drugich i niewiele z tej "zabawy w policjantów i złodziei" wynika.
Po najnowszą technikę, zdalnego rozpoznawania pisma, sięgnęły władze Londynu, które chcą zmniejszyć o 10 proc. natężenie ruchu w centrum miasta. Dziennie kręci się w tym rejonie 250 tys. pojazdów. System, który zaczął być wprowadzany, ma kosztować 300 mln funtów szterlingów. Służyć ma do monitorowania poruszających się aut na podstawie odczytywanych przez kamery i przetwarzanych przez komputery numerów ich tablic rejestracyjnych. Gdyby się okazało, że kierowca nie zapłaci 5 funtów za każdy dzień jazdy, wówczas musi się liczyć z karą 80 funtów i groźbą unieważnienia rejestracji.
Już myślą o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta