Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Która granica ważniejsza

29 października 2002 | Prawo | AG

Celnicy z równym zapałem kontrolują import i eksport

Która granica ważniejsza

  • PRÓBY PRZEMYTU
  • KRYSTYNA URBAŃSKA, WICEDYREKTOR DEPARTAMENTU ORGANIZACJI SŁUŻBY CELNEJ W MINISTERSTWIE FINANSÓW

Niemal codziennie służby celne informują o ujawnionym przemycie: zarówno na granicy wschodniej, jak i zachodniej. Przemyt w imporcie przynosi straty ok. 8 razy większe niż w eksporcie, ale służby celne twierdzą, że nie mają żadnej polityki w tym względzie. Prawo nakazuje im ścigać zarówno sprowadzających towary z pominięciem ceł i podatków, jak i tych, którzy próbują wywieźć go, pomijając obowiązek zadeklarowania przewozu na granicy.

Już dziś nielegalny wywóz, choćby tylko papierosów, jest wychwytywany 150 razy rzadziej niż przywóz. Narzuca się więc pytanie, czy celnicy nie mają jakiejś polityki w tym zakresie? Resort finansów nic takiego nie potwierdza. Przeciwnie - podkreśla, że zarówno nasze prawo, jak i zobowiązania międzynarodowe każą z równym natężeniem ścigać przestępstwa celne w eksporcie i imporcie. Faktem jest jednak, że przy wywozie znacznie trudniej wyliczyć konkretne straty budżetu. Jednak w eksporcie nie płaci się cła, a VAT jest zerowy. Oczywiście istnieje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2761

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament