Chemia terroru
Chemia terroru
Dawka czyni truciznę
Nie wiadomo jeszcze, jakiego gazu użyto podczas akcji rosyjskich sił specjalnych w Moskwie. Mógł to być jeden z nowoczesnych środków wykorzystywanych przez wojsko, jego zmodyfikowana wersja wykorzystywana do tłumienia zamieszek, mógł też pochodzić z magazynów z czasów zimnej wojny.
Toksyczne związki chemiczne, takie jak prawdopodobnie wykorzystane w akcji sił specjalnych w Moskwie, określa się mianem bojowych środków trujących - zwykle są to ciecze lub ciała stała, rzadziej gazy. Do działań bojowych wykorzystuje się jednak ich pary i aerozole. W zależności od rodzaju substancje te mogą przenikać przez układ oddechowy, skórę, błony śluzowe, przewód pokarmowy i rany. Mogą wywoływać podrażnienia, parzyć, powodować ogólne zatrucie organizmu, halucynacje, drgawki i paraliż.
Dym i chlor
Broń chemiczna jako środek do unieszkodliwiania lub odstraszania przeciwnika znana jest od dawna. Zwykle przyjmuje się, że pierwszy raz gazów bojowych (chloru) użyli Niemcy w walkach o Ypres podczas pierwszej wojny światowej. Stosując bardziej prymitywne metody, próbowano wykorzystać środki chemiczne w walkach już wcześniej.
Pierwszym pomysłem było dodanie do ognia substancji łatwo palnych, wydzielających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta