Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szpital i sekurytyzacja

04 listopada 2002 | Ekonomia | ZK

W rozwiązywaniu problemów służby zdrowia pomocne mogą okazać się niestosowane tam dotychczas metody finansowe

Szpital i sekurytyzacja

ZBIGNIEW KRZYWOSIŃSKI

Niedobór środków przeznaczonych na ochronę zdrowia powoduje konieczność ekonomicznego podejścia do jej planowania i organizacji.

W tym celu konieczne jest posłużenie się niestosowanymi dotychczas w tym sektorze metodami finansowymi, takimi jak sekurytyzacja i zewnętrzne oceny sytuacji finansowej jednostek ochrony zdrowia.

Zadłużenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (w Polsce jest ich ponad osiemset) wynosi około 7 mld złotych i dotyczy prawie 90 proc. tych jednostek. Co roku dług zwiększa się o kolejny miliard.

Samodzielność, jaką wraz z reformą otrzymały zakłady opieki zdrowotnej, dla wielu z nich oznacza samotność w borykaniu się z problemami finansowymi. Konsekwencją jest utrata płynności finansowej, opóźnienia płatnicze wobec dostawców sprzętu medycznego, leków i usługodawców. Kontrahenci wstrzymują zatem dostawy, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie zakładów opieki zdrowotnej.

Zbyt duże koszty

Jedną z głównych przyczyn narastania zadłużenia jest spóźniona i często powierzchowna restrukturyzacja w samych placówkach ochrony zdrowia. Powoduje to, że koszty ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2765

Spis treści
Zamów abonament