Szpital i sekurytyzacja
Szpital i sekurytyzacja
ZBIGNIEW KRZYWOSIŃSKI
Niedobór środków przeznaczonych na ochronę zdrowia powoduje konieczność ekonomicznego podejścia do jej planowania i organizacji.
W tym celu konieczne jest posłużenie się niestosowanymi dotychczas w tym sektorze metodami finansowymi, takimi jak sekurytyzacja i zewnętrzne oceny sytuacji finansowej jednostek ochrony zdrowia.
Zadłużenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (w Polsce jest ich ponad osiemset) wynosi około 7 mld złotych i dotyczy prawie 90 proc. tych jednostek. Co roku dług zwiększa się o kolejny miliard.
Samodzielność, jaką wraz z reformą otrzymały zakłady opieki zdrowotnej, dla wielu z nich oznacza samotność w borykaniu się z problemami finansowymi. Konsekwencją jest utrata płynności finansowej, opóźnienia płatnicze wobec dostawców sprzętu medycznego, leków i usługodawców. Kontrahenci wstrzymują zatem dostawy, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie zakładów opieki zdrowotnej.
Zbyt duże koszty
Jedną z głównych przyczyn narastania zadłużenia jest spóźniona i często powierzchowna restrukturyzacja w samych placówkach ochrony zdrowia. Powoduje to, że koszty ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta