Kościół traci młodych
- GOŚĆ "RZ": Młodzi muszą zobaczyć w Kościele nadzieję Kościół traci młodych
Młodzi Polacy chcą sami decydować o swojej wierze, a nie dziedziczyć ją od rodziców. Bliższe jest im osobiste przeżycie religijne niż instytucja kościelna. Szukają w religii mocnych przeżyć duchowych.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat odsetek młodych deklarujących się jako osoby wierzące zmniejszył się o ponad 20 proc. Wyniki badań religijności młodzieży, prowadzane w ostatnich latach przez kilka ośrodków badawczych, przyjmowano albo z pewnym niedowierzaniem, albo z nadzieją, że obrazują jedynie chwilowe załamanie.
Analiza sondaży, jaką przeprowadził i przedstawił niedawno ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Seminarium Duchownego w Warszawie, również autor badań, nie pozostawia wątpliwości. Religijność polskiej młodzieży zmieniła się. Nie jest już chwilowym zjawiskiem, ale tendencją, która upoważnia do wyciągania wniosków.
Do wiary przyznaje się obecnie, w zależności od badania, od ponad dwóch trzecich (68 procent) do trzech czwartych uczniów szkół
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta