Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojna Stalina z Armią Czerwoną

09 listopada 2002 | Plus Minus | TS

LEKTURY

Wojna Stalina z Armią Czerwoną

Po kompromitacji Armii Czerwonej w wojnie z Finlandią marszałek Woroszyłow powiedział szczerze: "Kim tu walczyć. Wszyscy myślący rozstrzelani, a nowych brak". Najgorsze miało jednak dopiero nastąpić. W czerwcu 1941 r. naprzeciw armii Hitlera stanęło wielu pospiesznie awansowanych, nieprzygotowanych i niekompetentnych dowódców jednostek Armii Czerwonej. Uczyli się na froncie, metodą prób i błędów. Płacili za tę naukę "potworną cenę krwi swoich żołnierzy". Taki był skutek masowej czystki w szeregach armii.

Ogromna, licząca 1300 stron monografia autorstwa profesora Pawła Piotra Wieczorkiewicza, efekt trzydziestoletniej pracy, przedstawiająca czystki w Armii Czerwonej w latach 1937 - 1939, znajduje się we właściwej proporcji do rozmiaru prześladowań. Skala represji była tak wielka, że pojawiło się określenie "armia zgilotynowana" (Trocki). Sam autor mówi o "odmóżdżeniu armii".

Wieczorkiewicz ma sprawne pióro i zajmująco pisze, a przedstawione przez niego losy setek oficerów budzą w czytelniku uczucie grozy. Autor dysponował znakomitymi źródłami - miał wyjątkową możliwość przeglądania akt w rosyjskim archiwum wojskowym, zanim ponownie zamknięto do nich dostęp.

Wieczorkiewicz pisze, że w połowie lat 30. Armia Czerwona była w miarę samodzielna i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2770

Spis treści
Zamów abonament