Kapitulacja na własne życzenie
Kapitulacja na własne życzenie
W historii PRL trzykrotnie nadarzała się okazja wyzwolenia spod sowieckiej dominacji. W 1956, 1968 i 1981 roku Polacy nie wykorzystali sprzyjającej sytuacji w bloku komunistycznym i nie sięgnęli po niepodległość, a przynajmniej po znacznie większy margines narodowych i obywatelskich swobód.
Historia nie odpowiada na pytanie, co by było, gdyby... Dlatego nie ma sensu zastanawiać się, czy antykomunistyczne powstanie w 1956 roku, społeczny bunt w 1968 roku czy powszechna odmowa posłuszeństwa w 1981 roku zakończyłyby się sukcesem, skróciły okres niewoli i przybliżyły powstanie III Rzeczypospolitej. Ale można i trzeba zadawać pytanie, dlaczego Polacy nie podjęli dziejowego wyzwania.
We wtorek 23 października 1956 roku pod pomnikiem Bema w Budapeszcie, pod transparentem "Polska dała nam przykład" oraz wśród okrzyków "precz z Rosjanami" rozpoczął się pierwszy akt węgierskiego powstania. Następnego dnia studenci i młodzi robotnicy walczyli już na ulicach z sowieckimi czołgami. Powstanie przeciw stalinowskiej dyktaturze przerodziło się w walkę o narodowe wyzwolenie. Kilka dni później, 30 października, rząd Imre Nagya przeszedł na stronę powstania i przekształcił się w gabinet koalicyjny. Nazajutrz premier zapowiedział wystąpienie Węgier z Paktu Warszawskiego, a 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta