Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo do nostalgii

09 listopada 2002 | Plus Minus | ZF

WSPOMNIENIA Z KRESÓW

Prawo do nostalgii

Jan Zieliński przedstawił na łamach "Plusa Minusa" kilka miesięcy temu dzieje "Kapitalnego znaleziska" - wydanej w końcu ubiegłego roku, nieznanej dotychczas książki Józefa Mackiewicza "Prawda w oczy nie kole". Podejmuję ten temat z racji nieco spóźnionej lektury, jednego i drugiego. Wszystko, co dotyczy Józefa Mackiewicza, wydaje się interesujące, jest to przecież (żeby posłużyć się na razie eufemizmem) postać bardzo niekonwencjonalna.

Ale chcę napisać teraz o tym nie tylko z tego powodu. Cytuję Zielińskiego: "Książka ta istniała w dwóch egzemplarzach, z czego jeden spalił Józef Święcicki w chwili dobijania się policji, drugi zaś maszynopis pozostawił pisarz u Čczłonka AK, znanego dziennikarza Janusza OstrowskiegoÇ". Otóż obchodzi mnie głównie nazwisko Ostrowskiego, który był moim wielkim przyjacielem. Namyślałem się, czy mam prawo zaprzątać uwagę czytelnika nasuwającymi się w związku z nim wspomnieniami. Znajdę na to pytanie najlepszą odpowiedź w trakcie pisania.

Nazwałem Janusza przyjacielem i był nim w bogatym znaczeniu tego słowa, ale na poziomie starszej generacji, mego ojca. Najpierw zawiązała się przyjaźń na szczeblu wiekowo niższym, z synem Janusza, Leszkiem Ostrowskim. Potem ogarnęło to całą rodzinę, której wybitnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2770

Spis treści
Zamów abonament