Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Integracja czy konfrontacja

09 listopada 2002 | Ekonomia | JB

Sprzężenie z kapitalizmem zachodnim po wejściu do Unii Europejskiej ma ogromne znaczenie dla naszego przyszłego bezpieczeństwa gospodarczego i politycznego

Integracja czy konfrontacja

JANUSZ BEKSIAK

Być może jesteśmy w przededniu największej od czasów Mieszka i Chrobrego, konfrontacji naszego kraju z Europą Zachodnią. Będzie to zetkniecie się tak różnych organizmów jak kapitalistyczna gospodarka zachodnioeuropejska i światowa oraz gospodarka polska, która ma za sobą przejścia dwóch okupacji, "budowy socjalizmu" oraz trzynaście lat niełatwego i wcale nie zakończonego powrotu do kapitalizmu. Warto się zastanowić, co może wynikać z tej konfrontacji.

Jaki jest ustrój gospodarczy Polski? Mamy kapitalizm, ale szczególny, gdyż nasza gospodarka jest niejednolita w sensie systemowym. Można w niej wyróżnić co najmniej trzy sektory: kapitalistyczny, państwowy i gospodarki nierejestrowanej. Te sektory różnią się w sposób istotny statusem instytucjonalnym, a dominują w nich różne rodzaje zachowań głównych uczestników życia gospodarczego.

Trzy sektory w gospodarce

Sektor kapitalistyczny pod względem instytucjonalnym nie różni się w sposób zasadniczy od zachodnioeuropejskiego. Dotyczy to też postaw i zachowań większości jego uczestników, wśród...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2770

Spis treści
Zamów abonament