Metr za złotówkę
- Polska ziemia w UE Metr za złotówkę
W Sejmie jest kilka projektów reglamentujących obrót ziemią rolną, m.in. projekt ustawy zgłoszony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz projekt ustawy o obrocie nieruchomościami rolnymi i dzierżawie rolniczej, zgłoszony przez Polskie Stronnictwo Ludowe. Swój pomysł na handel polami ma też rząd. Ponieważ w każdym przypadku chodzi o ograniczenie swobody obrotu gruntami rolnymi, rynek już zareagował.
Zaproponowana przez rząd ustawa, podobnie jak propozycje poselskie, przede wszystkim wprowadza wymóg posiadania odpowiednich kwalifikacji przez nabywców ziemi rolnej. Oznacza to, że kupić tę ziemię będą mogły jedynie osoby albo z wykształceniem rolniczym, albo posiadające przynajmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie.
- Większości polskich rolników nie stać na kupno ziemi dostępnej na rynku. Mogą sobie na to pozwolić tylko zamożniejsi - uważa dr Iwona Foryś z Uniwersytetu Szczecińskiego, która od kilku lat przygotowuje raporty o rynku nieruchomości w Polsce. - Z kolei zachodnie firmy wolą zapewnić sobie długoletnią dzierżawę, bo inwestują z kredytów i liczą na określony okres zwrotu kapitału.
Niższa składka na KRUS
Dotąd wielu nabywców kupowało siedliska z ziemią rolną po to, aby
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta