Od Wspólnoty do Stanów Zjednoczonych Europy, czyli quo vadis Europo
Od Wspólnoty do Stanów Zjednoczonych Europy, czyli quo vadis Europo
Wspólnota Europejska, Unia Europejska, Stany Zjednoczone Europy lub Zjednoczona Europa - taką nazwę proponuje nadać V.G. d'Estaing, były prezydent Francji, a obecnie przewodniczący Konwentu w sprawie przyszłości Europy, tworowi, który ma być kolejnym etapem w rozwoju Unii Europejskiej oraz Wspólnot Europejskich.
STEFAN HAMBURA, MARIUSZ MUSZYŃSKI
Gdyby Konwent w sprawie przyszłości Europy rozpadł się dziś czy za tydzień, wynikiem jego ośmiomiesięcznej pracy byłoby 18 stron ważnego dokumentu, jakim niewątpliwie jest "Projekt wstępny traktatu konstytucyjnego".
Podpisanie Traktatu z Nicei i proklamowanie Karty Praw Podstawowych (KPP) nie rozwiązało problemów Unii Europejskiej dotyczących poszerzania i pogłębiania procesu integracji. Zaraz po przyjęciu obu aktów politycy głosili potrzebę pogłębiania niektórych regulacji w ramach tzw. procesu postnicejskiego. Przyszłość Unii i dalsza reforma traktatów stały się głównym tematem debaty europejskiej w 2001 r. W jej wyniku, na Radzie Europejskiej w Laeken (14-15 grudnia 2001 r.) zamykającej przewodnictwo belgijskie w Unii, przyjęto tzw. deklarację z Laeken, która określiła nowe wyzwania i stanowiła polityczne podstawy dla kontynuacji procesu reform...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta