Uwaga: centralizacja
Uwaga: centralizacja
TOMASZ GRZEGORZ GROSSE
Po wejściu do Unii Europejskiej Polska będzie mogła wykorzystać poważne kwoty pomocy strukturalnej przeznaczonej na rozwój w regionach. Właśnie lepszemu planowaniu i wykorzystaniu środków europejskich miało służyć w zamyśle autorów reformy terytorialnej z 1998 roku powołanie silnego podmiotu samorządowego na szczeblu wojewódzkim.
Głos za decentralizacją
Zdaniem większości specjalistów decentralizacja zarządzania tymi programami jest skuteczniejsza aniżeli sterowanie funduszami z Warszawy. W regionach łatwiej jest bowiem określić potrzeby, na które powinno się skierować pieniądze. Podejmowanie takich decyzji na szczeblu centralnym często przyczynia się po prostu do marnowania pieniędzy.
Powierzenie zarządzania tymi funduszami wojewodom jest systemowo gorszym rozwiązaniem. W odróżnieniu bowiem od hierarchicznych struktur rządowych, które mogą podejmować decyzje bez udziału miejscowej opinii publicznej, samorządy województw odpowiadają przed wyborcami. Daje to większe szanse na przejrzystość procesu wydawania funduszy europejskich. Istnieje dużo większe niebezpieczeństwo dokonywania pozamerytorycznych decyzji przez wojewodę i jego urzędników. Może on w znacznie większym stopniu aniżeli władze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta