Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kredyt drogi, niedostępny i zbyt ryzykowny

12 listopada 2002 | Ekonomia | PB
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Rozwój przedsiębiorstw finansowany jest głównie z własnej kieszeni

Kredyt drogi, niedostępny i zbyt ryzykowny

PAWEŁ BLAJER

Przedsiębiorstwa w bardzo małym stopniu korzystają z kredytu bankowego w celu finansowania inwestycji. Jest on bowiem zbyt drogi, a ryzyko związane z jego spłatą - w obecnej sytuacji gospodarczej - zbyt duże. Ci, którzy chcą dostać kredyt, nie mogą z kolei sprostać warunkom stawianym przez banki. Jedni i drudzy zmuszeni są więc do finansowania inwestycji ze środków własnych.

Z badań Narodowego Banku Polskiego dotyczących struktury finansowania inwestycji wynika, że średnio 68,15 proc. planowanych inwestycji przedsiębiorcy chcą realizować korzystając z własnych środków. W II kwartale tego roku w ten sposób sfinansowano 70,9 proc. inwestycji. Z ankiety NBP wynika, że działalność inwestycyjną z wykorzystaniem niemal wyłącznie własnych zasobów prowadzi prawie 67 proc. firm.

Z kredytu bankowego finansowanych jest coraz mniej inwestycji. W II kwartale tego roku przedsiębiorcy deklarowali, że w 20,2 proc. inwestycji korzystają z kredytu, podczas gdy w ostatnim kwartale zeszłego roku w 22,3 proc. Przeciętnie 12,9 proc. inwestycji jest realizowanych z kredytu złotowego, a 8,10 proc. z dewizowego. Kredyt cieszy się małym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2771

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament