Duma świata
Duma świata
Stonehenge w Anglii, obserwatorium astronomiczne sprzed 5 tys. lat
(C) REUTERS
KRZYSZTOF KOWALSKI
Konferencja z udziałem pięciuset ekspertów i naukowców będzie obradować w Wenecji od 14 do 16 listopada - zorganizowało ją Światowe Centrum Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, z siedzibą w tym mieście, z okazji trzydziestolecia utworzenia tej instytucji.
15 listopada 1972 roku w Paryżu podpisana została konwencja o ochronie światowego dziedzictwa. W 1978 roku na liście znalazło się pierwszych dwanaście stanowisk, między innymi Kopalnia Soli w Wieliczce. Teraz na listę wpisany jest również Kraków. Konwencję uznaje 175 państw.
Kto ma szansę
Aktualnie na listę światowego dziedzictwa ludzkości wpisanych jest 730 obiektów w 125 państwach. Eksperci uznali, że 33 spośród nich zagraża unicestwienie. 563 obiekty mają charakter kulturowy - głównie są to struktury architektoniczne, 144 ma charakter przyrodniczy, 23 - mieszany.
Ostatnio wprowadzono nową kategorię: krajobraz kulturowy. Należą do niej na przykład zabytki z różnych epok wkomponowane w krajobraz,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta