Informacje
Informacje
Ostatnie ogniwo
Rozmowa z Krzysztofem Kuleszą, p. o. dyrektorem Centralnego Zarządu Zakładów Karnych
W 1989 r. , po ostatniej amnestii, w zakładach karnych przebywało 40 tys. więźniów, dzisiaj jest ich prawie 64 tys.
I to jest kres możliwości. Dalszy wzrost zaludnienia spowoduje pogorszenie warunków życia. Konsekwencją może być niekorzystna zmiana nastrojów, a co za tym idzie -- zachowania godzące w porządek i bezpieczeństwo zakładów. A w tłoku kontrolę sprawuje się najczęściej za pomocą siły.
Naczelnik nie może odmówić przyjęcia skazanego z powodu braku miejsc?
Więzienie to nie hotel, gdzie recepcjonista powie: "Przepraszamy, wszystkie pokoje zajęte". Naczelnik jest związany wyrokiem sądu lub postanowieniem prokuratura o osadzeniu skazanego w zakładzie czy tymczasowo aresztowanego w areszcie śledczym. Więzienia są instytucją, która m. in. przez izolację zapewnić ma bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.
Budowa nowych nie wchodzi w rachubę?
Przy dotychczasowym sposobie finansowania nie wystarcza nawet na bieżące remonty i modernizację. Nie udało się wyłączyć z użytkowania kilku placówek, o które występował rzecznik praw obywatelskich, uznając, że urągają podstawowym wymogom bytowym. Ich zamknięcie spowodowałoby konieczność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta