Zarządzanie: za i przeciw zespołom
Zarządzanie: za i przeciw zespołom
Brytyjski tygodnik "The Economist" analizuje złe i dobre strony modnej ostatnio teorii zarządzania opartej na tworzeniu zespołów pracujących nad wykonaniem określonych zadań. Zwolennicy tej teorii uważają, że najlepszym sposobem na sukces w prowadzeniu przedsiębiorstwa jest grupa, zespół pracujący razem. Mnożą więc rady i zalecenia, jak budować takie zespoły i jak przyczyniać się do tworzenia ich indywidualnej atmosfery.
Na pierwszy rzut oka zalety pracy grupowej są oczywiste. Praca w zespole czyni ludzi szczęśliwszymi, wzbudza w nich uczucie, że mogą kształtować dowolnie swoje zajęcia. Dzięki delegowaniu zarządzania na niższe szczeble poprawia się efektywność działań nie tylko samych zespołów, ale i całego przedsiębiorstwa. Umożliwia to bowiem koncentrację na doskonaleniu umiejętności pracowników i zajęcie się kształtowaniem polityki zatrudnienia. Z kolei pionowa struktura władzy zawsze opiera się na specjalistach, zwracaniu uwagi na błędy i sugerowaniu jak je naprawić.
Moda na pracę zespołową, rozpoczęta w tak wielkich koropracjach jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta