Kiedy można ją zmienić, a kiedy jest to zakazane
Umowa o zamówienie publiczne
Kiedy można ją zmienić, a kiedy jest to zakazane
Nie ma jednolitej reguły pozwalającej określić, jaka zmiana umowy jest dopuszczalna w świetle ustawy o zamówieniach publicznych, a jaka z nią sprzeczna. Zależy to od indywidualnego stanu faktycznego i prawnego w danej sprawie.
Regulacje dotyczące umów w zamówieniach publicznych zawiera w art. 72-77 ustawy z 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. z 2002 r. nr 72, poz. 664 ze zm.; dalej: uzp). Zgodnie z art. 72 ust. 1 do umów tych stosuje się przepisy kodeksu cywilnego (k. c.) i kodeksu postępowania cywilnego , jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.
W praktyce oznacza to, że przepisy uzp ograniczają w pewnym zakresie kodeksową zasadę swobody umów. Zasada ta, wyrażona w art. 353 1 k. c., mówi: "Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego".
Swoboda ułożenia stosunku prawnego oznacza również, że strony mogą dokonywać zmian w trakcie trwania tego stosunku. Swobodę tę ogranicza przede wszystkim art. 76 ustawy, który zakazuje zmian zawartej umowy oraz wprowadzania do niej nowych postanowień, niekorzystnych dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta