Los ludzki czy nieludzki
Los ludzki czy nieludzki
KRZYSZTOF KOWALSKI
Neandertalczycy walczyli z bronią w ręku, zadawali i otrzymywali ciężkie rany. Czaszki i kości sprzed około 35 tysięcy lat noszą ślady gojenia po straszliwych ciosach. Do takich wniosków doszli paleoantropolodzy szwajcarscy z Uniwersytetu w Zurychu. Kto był wrogiem, a kto napastnikiem?
Profesor Zygmunt Krzak, Polska Akademia Nauk
Pozostałości szkieletów z epoki lodowcowej jest stosunkowo niewiele, toteż należy być bardzo ostrożnym w uogólnieniach na podstawie nielicznego materiału. Niemniej wydaje się, że agresja człowieka skierowana przeciw człowiekowi, z bronią w ręku, już wtedy występowała, ale były to raczej sporadyczne przypadki. Natomiast prawdziwa epoka wojen, sądząc na podstawie materiału wykopaliskowego, rozpoczęła się 7000 lat temu na stepach nad dolną Wołgą. Tamtejsze ludy przeszły wówczas z ustroju matriarchalnego na patriarchalny, żeńskie - jeśli tak można powiedzieć - pokojowo nastawione bóstwo Wielkiej Matki ustąpiło przed męskim agresywnym i wojowniczym bogiem, rozpoczęła się epoka najazdów, napadów, wojen. Ta nowa ideologia wraz z towarzyszącymi jej militarnymi poczynaniami, grabieżą, rozprzestrzeniała się geograficznie i kontynuowała w czasie - w epoce brązu, potem w epoce żelaza....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta