Żadnej dyskryminacji
- Co już dostosowano i co jeszcze pozostaje niezgodne z prawem unijnym
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
Obywatel państwa członkowskiego UE, który chce podjąć pracę w innym kraju "15", nie potrzebuje do tego żadnego zezwolenia. Może pracować na takich samych warunkach jak mieszkańcy kraju, do którego przyjechał.
Sprawy te uregulowano już w Traktacie Rzymskim z 1957 r., zapewniając obywatelom państw wspólnoty prawo swobodnego przemieszczania się na całym jej terytorium. Rozwinięto je w rozporządzeniu i dyrektywie EWG z 15 października 1968 r., które nałożyły na państwa członkowskie obowiązek stworzenia swoim obywatelom gwarancji zarówno opuszczania własnego państwa, jak i wjazdu na jego terytorium obywateli obcych. Od tego czasu państwom wspólnoty nie wolno żądać od przybyszów z "15" wiz wjazdowych. Władze muszą wydawać lub odnawiać paszporty minimum na 5 lat.
Na czym polega zatrudnienie
W miarę pogłębiania się procesów integracyjnych, przybywało regulacji dotyczących bezpośrednio prawa pracy. Od lat 70. kolejne wspólnotowe regulacje wywierają wpływ na prawo pracy poszczególnych państw,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta