Co wolno premierowi, obywatelowi, dziennikarzowi
Co wolno premierowi, obywatelowi, dziennikarzowi
RYS. PAWEŁ GAŁKA
WALDEMAR GONTARSKI
Kiedy mamy obowiązek zawiadomić o przestępstwie organy ścigania? To zależy od tego, kim jesteśmy. Jeśli w społeczeństwie wyodrębnimy ministrów (w tym premiera), zwykłych obywateli i dziennikarzy (w tym redaktorów naczelnych), to największe obowiązki spoczywają na ministrach, mniejsze na obywatelach i jeszcze mniejsze na dziennikarzach.
Instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów lub dowodów przestępstwa - głosi art. 304 § 2 kodeksu postępowania karnego (k.p.k.).
Niewywiązanie się z tego przez ministra może stanowić przestępstwo niedopełnienia obowiązków - art. 231 kodeksu karnego (k.k.).
Ponieważ w art. 304 § 2 k.p.k. jest mowa o "instytucjach państwowych i samorządowych", przeto prawny obowiązek denuncjacji nie spoczywa na każdym pracowniku tych instytucji, lecz na ich przełożonych, a konkretnie -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta