Obywatele bez barier
- Rok 2003 Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych
- Gdynia bez barier
GRZEGORZ ŁYŚ
Małgorzata Kielducka, zajmująca się integracją europejską w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, była niedawno w Paryżu z koleżanką poruszającą się o kulach. Pewnego dnia postanowiły spróbować przejazdu metrem. Kiedy koleżanka ujrzała spadające w otchłań stacji strome schody, wyślizgane przez pokolenia pasażerów, bez podestów, na których można by się zatrzymać - zawróciła na ulicę.
- Wspólnota europejska koncentrowała się, zwłaszcza dawniej, na rozwoju gospodarczym. Mniej zajmowała się kwestiami społecznymi - przyznaje pani Kielducka. - Ale ostatnio to się zmienia.
- Obecnie w polityce społecznej Unii stosowane są standardy, których wdrożenie polepszy sytuację w Polsce - uważa Marek Piasecki, prezes lubelskiej Fundacji "Fuga Mundi", jednej z najbardziej zasłużonych dla środowiska osób niepełnosprawnych organizacji pozarządowych. - Jestem przekonany, że bilans przystąpienia do UE będzie dla niepełnosprawnych korzystny. Zwiększą się możliwości finansowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta