Opłaty licencyjne a wartość celna
Opłaty licencyjne a wartość celna
WALDEMAR GRELOCH
Wynagrodzenie należne licencjodawcy z tytułu zawartej umowy licencyjnej, określającej zasady korzystania przez licencjobiorcę ze znaku towarowego, może - ale nie musi - być kosztem podlegającym zaliczeniu do wartości celnej importowanego towaru.
Spór o relacje między opłatą licencyjną a zgłoszoną wartością celną towaru nie jest nowy. Niemniej ostatnio władze celne podjęły rozległe działania - nikt nie wątpi, że motywowane fiskalnie - mające na celu ponowne określenie wartości celnej towarów sprowadzonych do Polski, które wyprodukowane zostały w związku z umową licencyjną na korzystanie ze znaku towarowego. Problem jest formalnie raczej szczegółowy, ale jeżeli chodzi o skalę praktycznych następstw - bardziej niż znaczny. Wiele towarów masowego użytku korzysta z powszechnie znanych kojarzonych z bohaterami kultury masowej znaków towarowych.
Pięć przesłanek
Przypomnijmy: zgodnie z art. 23 § 1 /prawo/doc/Kcelny2003/kcelny_spis.html">kodeksu celnego (dalej: kodeks) wartością celną towarów jest wartość transakcyjna, to znaczy cena faktycznie zapłacona lub należna za towar sprzedany w celu przywozu na polski obszar celny, ustalana, o ile jest to konieczne, z uwzględnieniem art. 30 i art. 31 kodeksu. Jednocześnie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta