Unia pomogła Toyocie
Unia pomogła Toyocie
RYS. PAWEŁ GAŁKA
Zza sztucznie usypanych pagórków wyłaniają się dachy zakładów motoryzacyjnych Toyoty w pobliżu miasta Valenciennes w północnej Francji - na razie, bo za parę lat, gdy urosną licznie posadzone tu rośliny, zabudowania fabryczne skryją się za drzewami. Inwestor, kładąc szczególny nacisk na ochronę środowiska, zaprojektował zakłady zgodnie z zasadą "Green, Clean and Lean Factory 21" (Zielona, czysta, spójna fabryka XXI wieku). Znaczną część z 230 ha przeznaczono na tereny zielone. Stworzono także system całodobowego monitorowania poboru wody, gazu, prądu i kontroli emisji zanieczyszczeń. Dzięki temu fabryka Toyoty uzyskała certyfikat ISO 14 001.
Unia Europejska zasadniczo nie wspiera sektora motoryzacyjnego, w którym jest nadwyżka mocy produkcyjnych i który objęty jest zakazem udzielania pomocy publicznej. Toyocie jednak się udało. Dzięki dobremu projektowi, zabiegom władz francuskich oraz uznaniu regionu Nord-Pas de Calais za opóźniony w rozwoju, uzyskano wsparcie z funduszu strukturalnego. Taka inwestycja wpłynęła na rozwój gospodarczy regionu i zmniejszenie bezrobocia.
Pięć lat temu, 9...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta