Bakteria z piekła rodem
Bakteria z piekła rodem
- Bakteria z Marsa czy żywa skamieniałość?
- Biologiczny twardy dysk
Wyschnie na proch... i przeżyje! Promieniowanie, które tysiące razy przekracza wytrzymałość człowieka? Przeżyje! Toksyczne chemikalia? Proszę bardzo! Poznaliśmy właśnie jeden z sekretów najbardziej wytrzymałej bakterii świata - Deinococcus radiodurans.
Bakteria ta już od momentu odkrycia zaskakiwała uczonych. W połowie lat pięćdziesiątych testowano promieniowanie jonizujące jako metodę sterylizacji konserw. Technika wydawała się skuteczna - niszczyła wszystkie drobnoustroje. No, prawie wszystkie. Nawet po silnych dawkach promieniowania w puszkach z mięsem pojawiały się kolonie czerwonych bakterii. To był właśnie Deinococcus. Potrafi przeżyć 1,5 miliona radów, czyli 1500 razy więcej, niż jakikolwiek inny organizm i 3000 razy więcej, niż mógłby znieść człowiek. Później stwierdzono, że jest odporny na całkowite wysuszenie, naświetlanie ultrafioletem i substancje chemiczne niszczące DNA. Zaczęto go badać jako potencjalnego gościa z innych planet, mogącego przetrwać podróż na meteorycie...
Dlaczego wszystkie wymienione wyżej czynniki nie zabijają jednak szatańskiej bakterii? Ponieważ nie ma ona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta