Wrocław - miasto rzek i mostów
- Wrocław - miasto rzek i mostów
- Gdzie można dobrze zjeść
- Dlaczego lubię tu mieszkać?
- Drugi Lwów
- Czy wiecie, że...
FOT.GRZEGORZ HAWAŁEJ
Często porównywany jest z Wenecją i Petersburgiem. Podobnie jak w tych wielkich metropoliach w krajobrazie Wrocławia dominują rzeki i mosty.
Nastrojowa malowniczość Odry i jej licznych dopływów nabiera groźnych rysów wiosną, gdy rzeka grozi wylaniem. Ale Wrocław leży nie tylko nad Odrą. To największa z pięciu rzek, które płyną przez miasto. Nurt Odry dzieli się na wschodniej granicy miasta na stare koryto, rozwidlające się na liczne kanały oraz wybudowany po wielkiej powodzi z 1903 r. kanał żeglugowo-powodziowy. Z lewego brzegu do rzeki wpadają Oława, Ślęza i Bystrzyca, a z prawego Widawa.
Brzegi Odry i jej głównych dopływów łączą 64 mosty i kładki. Ponad czterdzieści przepraw przerzucono ponad kilkunastoma płynącymi w mieście potokami. Królem wrocławskich mostów jest Grunwaldzki (na zdjęciu), otwarty w 1910 r. (nosił wówczas nazwę Cesarski). Większość wrocławskich przepraw powstała przed 1945 r. Po wojnie na miejscu zniszczonego mostu Lessinga zbudowano most Pokoju. Nowsze przeprawy to jeden z mostów Jagiellońskich i mosty na Trasie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta