Nieskuteczne interwencje
Nieskuteczne interwencje
LIDIA OKTABA
Interwencje na rynkach rolnych w Polsce są mało skuteczne . Podejmowane są wówczas kiedy trzeba pilnie rozwiązać problem socjalny a nie gospodarczy.
- Interwencja chroni wyłącznie producentów rolnych, a nie rynek - wskazuje Przemysław Chabowski, prezes Morlin oraz Jerzy Majchrzak z Sokołowa. W ocenie posła SKL Marka Zagórskiego w Polsce interweniuje się dopiero wtedy, kiedy następuje katastrofa i trzeba pilnie rozwiązać problem socjalny, a nie gospodarczy. Tak było w 1999 roku, gdy trzeba było podnieść ceny wieprzowiny, aby jej produkcja była rentowna. - Do takiej sytuacji nie powinno dojść, a można ją było przewidzieć - uważa Marek Zagórski.
Jako złą, destabilizującą tegoroczny rynek wieprzowiny nasi rozmówcy oceniają ubiegłoroczną interwencję Agencji Rynku Rolnego, kiedy za 1 kg tego mięsa płacono 3,80 zł, podczas kiedy na rynku można było je kupić po 3 zł za kg. - To był sygnał dla rolników, że mogą bez ograniczeń zwiększyć produkcję, bo rząd dobrze im zapłaci - tłumaczą nasi rozmówcy.
- Mówiliśmy, że będzie potężna nadprodukcja i lepiej wycofać się ze złej decyzji, ale nikt nas nie słuchał - narzekają prezesi największych firm przetwórczych. Podobne narzekania słychać w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta