Vademecum Rzeczpospolitej - Jak zawrzeć umowę: o pracę, zlecenia, o dzieło; Dział II: Składki
Składki Powrót na stronę tytułową broszury
Rozdział I. Umowa o pracę
Dla systemu ubezpieczeń społecznych pracownik to nie tylko ten, kto podpisał umowę o pracę, spółdzielczą umowę o pracę, został powołany, mianowany czy wybrany. Jest nim także osoba wykonująca dla własnego pracodawcy umowę:
- zlecenia lub inną o świadczenie usług, do której - zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego - stosuje się przepisy o zleceniu (te ostatnie nazwijmy umowami zleceniopodobnymi; należy do nich m.in. kontrakt menedżerski o charakterze zlecenia),
- agencyjną,
- o dzieło.
Pracownikiem jest również ten, kto wprawdzie wskazanych umów cywilnoprawnych nie zawarł z macierzystym zakładem, ale w ich ramach świadczy pracę na jego rzecz.
Przykład:
Wydawnictwo prasowe "ALFA" zleca akcję promocyjną radiu. Ekspert wydawnictwa (będący zarazem jego pracownikiem) jest zatrudniony przez radio przy realizacji tego projektu. Wynagrodzenie w wysokości 250 zł za godzinę wypłaca mu radio na podstawie umowy o dzieło.
- Wydawać by się mogło, że ta umowa o dzieło, zawarta przecież z obcym podmiotem, jest wolna od zusowskich składek. W rzeczywistości w jej ramach ekspert świadczy również pracę na rzecz macierzystego pracodawcy (wydawnictwa).
W przedstawionym przykładzie radio
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta