Wątpliwości interpretacyjne
Wątpliwości interpretacyjne
MICHAŁ KUBICZ
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2002 r. może zasadniczo zmienić zasady wypowiadania układów zbiorowych pracy.
Trybunał stwierdził, że przepisy kodeksu pracy (dalej: k.p.) regulujące zasady wypowiadania układów zbiorowych pracy (dalej: układ), naruszają konstytucyjną zasadę wolności rokowań i jako takie są sprzeczne z konstytucją, nie mogą więc obowiązywać.
Orzeczenie to powinno pobudzić ustawodawcę do refleksji nad zbiorowym prawem pracy, które nie doczekało się żadnych głębszych zmian, w przeciwieństwie do przepisów regulujących indywidualne stosunki pracy.
Istota sporu
Istota sporu między pracodawcami a organizacjami związkowymi sprowadzała się do uznania znaczenia zgody (lub jej braku) związków zawodowych na rozwiązanie lub zmianę układu.
Zgodnie z art. 241 7 § 3 znowelizowanego 29 września 1994 r. k.p. (Dz. U. nr 113, poz. 547) układ mógł być wypowiedziany przez każdą ze stron z zastrzeżeniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia (o ile strony w samym układzie nie postanowiły inaczej). Równocześnie znowelizowany § 4 tego artykułu stanowił: "W razie rozwiązania lub wypowiedzenia układu, do czasu zawarcia nowego układu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta