Vademecum Rzeczpospolitej -Jak zawrzeć umowę: o pracę, zlecenia, o dzieło: Jak najtaniej zatrudnić; Pytania i odpowiedzi
Inspektorzy pracy czuwają
Anna Hintz, główny inspektor pracy
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Od kilku lat Państwowa Inspekcja Pracy obserwuje niepokojące zjawisko "uciekania" od umów o pracę, polegające na zastępowaniu ich umowami cywilnoprawnymi lub indywidualną działalnością gospodarczą, prowadzoną przez byłych pracowników na tych samych co uprzednio zasadach, nierzadko z wykorzystaniem sprzętu byłego pracodawcy. Działania te, podyktowane potrzebą zmniejszenia kosztów pracy, niejednokrotnie są wymuszane przez pracodawców. Zjawisko samozatrudnienia jest coraz częściej spotykane m.in. w transporcie, budownictwie, przemyśle i ochronie zdrowia.
Taki nowo powstały podmiot gospodarczy jest jednak pozbawiony wszystkich uprawnień ochronnych wynikających ze stosunku pracy. Chodzi tu głównie o stabilność zatrudnienia z gwarantowanym prawem do wynagrodzenia, przepisy o czasie pracy, urlopach wypoczynkowych oraz bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy.
Zgodnie z art. 22 § 1 2 k.p. nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy w formule stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że z obrotu wyeliminowano zupełnie umowy cywilnoprawne.
Przestrzeganie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta