Vademecum Rzeczpospolitej - Jak zawrzeć umowę: o pracę, zlecenia, o dzieło; Dział I: Zatrudnienie
Zatrudnienie Powrót na stronę tytułową broszury
Rozdział I. Umowa o pracę
Podporządkowanie pracodawcy co do miejsca, czasu i sposobu świadczenia pracy, wykonywanie jego bieżących poleceń, codzienne podpisywanie listy obecności, pewne wynagrodzenie nie niższe niż 800 zł brutto.
Praca w tych warunkach zawsze jest zatrudnieniem pracowniczym, bez względu na nazwę umowy łączącej strony. Przesądza o tym treść art. 22 § 1 1 kodeksu pracy ( k.p. ). Gdyby przedsiębiorca na tych zasadach zaangażował zleceniobiorcę, byłoby to wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które grozi mu grzywna do 5 tys zł. Ostatnia nowela k.p. wprost wprowadziła bowiem zakaz zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi w warunkach, gdy powinna być zawarta umowa o pracę. Scharakteryzujmy zatem poszczególne cechy umowy o pracę.
I. Kim są pracownik i pracodawca
Umowę o pracę zawiera pracodawca i pracownik. Mogą w niej występować co do zasady tylko dwa podmioty, z wyjątkiem grupowej organizacji pracy. Niedopuszczalna jest więc sytuacja, że jedną umowę o pracę zawiera jeden pracodawca z kilkoma pracownikami.
To również pozwala odróżnić umowę o pracę od umowy cywilnoprawnej. W przypadku tej drugiej nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by po jednej ze stron istniała wielość podmiotów. Jedną umowę zlecenia może więc zawrzeć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta