Gest tylko formalny
Gest tylko formalny
JÓZEF OLEKSY
Prace nad traktatem akcesyjnym, określającym szczegółowo warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, znajdują się w końcowej fazie. Ustalenia, o których decydowano w trakcie ponad 4 lat negocjacji, zostały już niemal w całości przełożone na język prawno-traktatowy. Dołączenie przez Polskę do aktu końcowego traktatu jednostronnej deklaracji, poruszającej kwestie moralności i ochrony życia ludzkiego, może doprowadzić do tego, że dobrowolnie skażemy się na wyłączenie z tworzenia ochrony tej moralności na poziomie Unii.
O skali drobiazgowości tych ustaleń świadczy rozmiar całego traktatu - ponad 6 tysięcy stron. Tak obszerny tekst określa warunki przystąpienia oraz przyszłe funkcjonowanie Polski w poszerzonej Unii Europejskiej.
Zgodnie z konwencjami prawa międzynarodowego traktat akcesyjny stanowi umowę międzynarodową, zawieraną pomiędzy państwem przystępującym i wszystkimi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Składa się on z trzech części:
- Traktat o przystąpieniu jest właściwym traktatem akcesyjnym. Obejmuje on uroczystą preambułę i artykuły stwierdzające przystąpienie do Unii nowych członków.
- Akt o warunkach przystąpienia - kompleksowy dokument zawierający całość ustaleń z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta