Diabeł tkwi w szczegółach
Diabeł tkwi w szczegółach
FOT. (C) AP
ANDRZEJ SZUMAŃSKI, DARIUSZ MIODUSKI
Dużą szansę przerwania złej passy dla polskiej gospodarki stwarza tzw. offset - kontrakt na dostawę wielozadaniowego samolotu F-16 dla naszej armii. Szansa ta może być dobrze wykorzystana albo zupełnie czy częściowo zmarnowana.
Zgodnie z polskim prawem (o czym niżej), amerykańska firma Lockheed-Martin zawierając kontrakt na dostawę samolotów F-16, powinna podjąć względem skarbu państwa tzw. zobowiązania offsetowe. Sprowadzają się one do dokonania inwestycji w polską gospodarkę, gdyż w przeciwnym razie wspomniany kontrakt na dostawy będzie nieważny, a tym samym cel gospodarczy dostawcy nie zostanie osiągnięty.
Klauzula czy umowa
Offset jako zjawisko ekonomiczne wiąże się zazwyczaj z zakupami uzbrojenia lub sprzętu wojskowego (zwanego dalej łącznie "uzbrojeniem"). Polega on z jednej strony na wymuszonej kooperacji między dostawcą uzbrojenia (czyli przedsiębiorcą zagranicznym) a przedsiębiorcami czy innymi podmiotami z kraju odbiorcy tego uzbrojenia w postaci obowiązku zawierania, a następnie wykonywania umów o świadczenie usług czy umów o poddostawy elementów kooperacyjnych na rzecz dostawcy uzbrojenia. Z drugiej zaś strony może przyjmować postać bezpośrednich inwestycji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta