Jak mądrze wydać 27 miliardów złotych?
KRZYSZTOF RYBIŃSKI
Jak mądrze wydać 27 miliardów złotych?
Jeszcze dwa lata temu była to tajemnica dostępna nielicznym. Teraz nawet w sklepie spożywczym można usłyszeć wymianę opinii o znalezionych 27 miliardach złotych i spekulacje, na co też te pieniądze zostaną wydane. O co chodzi?
Mocno upraszczając, można powiedzieć - przez prawie dziesięć lat bank centralny skupował waluty, emitując w zamian złote, przy czym średni historyczny kurs kupna tych walut jest znacznie poniżej obecnego kursu rynkowego. Gdy kilka lat temu przyjmowano w NBP międzynarodowe zasady rachunkowości, ustalono, że kurs, po którym przeliczane są rezerwy, jest o około 1 zł niższy niż obecny kurs rynkowy - i tak sporządzany jest bilans NBP. Gdyby teraz NBP zaczął sprzedawać waluty po kursie rynkowym, wówczas na każdym sprzedanym dolarze uzyskałby właśnie około 1 złotego zysku (kupił średnio po 3 zł, sprzedał po 4 złote) i prawie 100 proc. tego zysku przekazałby w następnym roku do budżetu. W sumie wychodzi właśnie około 27 miliardów złotych potencjalnego zysku z różnic kursowych. Ta kwota to tak zwana rezerwa rewaluacyjna. Ta rezerwa może zostać "rozwiązana" nie tylko na skutek sprzedaży walut przez NBP, ale także w drodze decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Ponieważ w przyszłym roku nastąpi wymiana składu Rady w związku z upływem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta