Polska lekcja irackiego kryzysu
Polska lekcja irackiego kryzysu
RYS. PAWEŁ GAŁKA
BARTŁOMIEJ SIENKIEWICZ
Wyobraźmy sobie następującą sytuację: oto w sąsiadującym z Polską państwie, rządzonym autorytarnie przez prezydenta zdradzającego coraz częściej objawy niezrównoważenia psychicznego, dochodzi do kryzysu gospodarczego i społecznego zagrażającego panowaniu autokraty. Władca ten, aby ratować swoją pozycję, przesuwa nad granicę z Polską i powiedzmy jeszcze z Litwą dwie brygady zmechanizowane i brygadę artylerii, rozpętując równocześnie kampanię propagandową, mającą wykazać, że to Polska i Litwa są winne kryzysowi.
Nieoczekiwanie autokrata uzyskuje wsparcie sztabu generalnego ościennego mocarstwa, z którym ma układ o wzajemnej obronie. Mocarstwowa generalicja dostrzega w narastającym konflikcie szansę odegrania większej roli na arenie wewnętrznej w swoim kraju i tym samym wymuszenia na władzy dodatkowych przywilejów. Z tego powodu do wspomnianych brygad grupujących się nad granicą polsko-litewską dołączają siły zewnętrzne: brygada powietrzno-desantowa oraz silne zgrupowanie lotnicze, rozmieszczane na lotniskach polowych.
Władze Rzeczypospolitej zwracają się do NATO o konsultacje w myśl artykułu 4 traktatu waszyngtońskiego, co oznacza wezwanie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta