Euroizacja złotówki
Euroizacja złotówki
TADEUSZ BORKOWSKI STEFAN JERZAK
Utworzenie rynku walutowego w Polsce to niewątpliwie kolejny krok na drodze wiodącej do euroizacji polskiej waluty.
Intencja utworzenia rynku walutowego wynika już z art. 1 nowego prawa dewizowego z 27 lipca 2002 r. (Dz. U. nr 141, poz. 1178; dalej: upd). Obok obrotu dewizowego z zagranicą oraz obrotu wartościami dewizowymi w kraju reguluje on także działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich kupnie i sprzedaży.
Utworzenie rynku walutowego, w którym mogą uczestniczyć zarówno podmioty trudniące się profesjonalnie skupem i sprzedażą wartości dewizowych, będące pod kontrolą Narodowego Banku Polskiego, jak też podmioty dokonujące kupna i sprzedaży takich wartości okazjonalnie, w bezpośrednich transakcjach, miało niewątpliwie na celu zneutralizowanie nowej sytuacji dewizowej, wytworzonej po wejściu w życie 1 października 2002 r. upd. Chodzi o to, że - w wyniku pełnej liberalizacji przepływów pieniądza depozytowego - zaistniała możność dokonywania przez rezydentów, w tym w szczególności przez podmioty gospodarcze, transakcji depozytowych i rozliczeń walutowych za pośrednictwem banków i innych profesjonalnych instytucji, mających siedzibę w krajach Unii Europejskiej (UE)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta